Chciałabyś rozpocząć swoją przygodę z Rolkami? A może marzysz o własnym kanale na Youtube. A może po prostu chcesz pobawić się trochę wideo? Tak wiem, większość programów do montowania filmów jest płatna i… dość skomplikowana. Na samym początku przygody z wideo nie musisz inwestować czasu (na naukę obsługi programu) ani pieniędzy (na zakup licencji). Do montowania wideo możesz wykorzystać narzędzie, które doskonale już znasz – Canvę!
Co można zaprojektować w Canvie
Tak, Canva potraif już chyba wszystko. Zrobisz w niej grafiki do mediów społecznościowych, zaprojektujesz ulotki, zrobisz prostą stronę internetową, czy też ebooka. Teraz również możesz w niej montować filmiki 😊
Rozpoczynając projekt wideo pamiętaj, aby wybrać płótna, które ukryte są w zakładce filmy. Jeśli skorzystasz z płótna znajdującego się w innej zakładce (np. Instagram stories), wtedy nie będziesz mieć dostępu do wszystkich funkcji wideo.
Co możesz zaprojektować?
Znajdziesz tutaj między innymi płótna to projektowania: filmu mobile, wideo na Facebooku, Rolki na Instagramie, Filmu TikTok, Nagrania Youtube, reklamy wideo na YouTube, Kolażu wideo, Reklamy wideo na Linkedin, Pin wideo PIntrest, Wiadomość wideo oraz Wideo z pokazem slajdów. Jak widzisz Canvva daje nam tutaj wiele formatów do wyboru.
No dobrze, ale jak zrobić wideo w Canvie?
Funkcje wideo w Canvie
Canva ma jedną ogromną zaletę (w porównaniu do innych programów). Możesz w niej zmontować swoje wideo, ale także masz do dyspozycji całą bibliotekę dodatkowych elementów graficznych, zdjęć, wideo oraz audio. Oczywiście w wersji bezpłatnej ta biblioteka jest trochę ograniczona, ale już w wersji płatnej masz przed sobą morze możliwości. (wiem, że wyszukiwanie elementów w Canvie może wciągać bardziej niż filmiki na TikTok, dlatego nagrałam rolkę, w której dziele się z Tobą trickiem ułatwiającym wyszukiwanie – Canva trick – wyszukiwanie wideo.
Ok, mamy już materiał do pracy, teraz co możemy z nim zrobić. Funkcje, które mogą przydać Ci się do wideo to:
- animacje,
- przejścia,
- edycja audio,
- funkcja pokaż czas,
- funkcja przyśpieszania wideo,
- funkcja dzielenie wideo.
Animacje:
To funkcja, która nadaje ruch. Animować możesz całe strony lub wybrane elementy (np. grafiki, zdjęcia, teksty).
Przejścia
Przejścia to animacja, którą dodajemy pomiędzy dwoma stronami wideo. Przejścia pozwalają na zwiększenie atrakcyjności projektu. Aktualnie (a piszę to 10.01.2023 roku) masz do wyboru 9 przejść. Choć tak naprawdę możliwości jest tutaj dużo więcej, do każde przejście możesz dodatkowo edytować, zmieniając czas trwania, kierunek itp.
Edycja audio
Do filmików możesz dodać również dźwięki – mogą być to różne odgłosy (tutaj podrzucam Ci post, w którym zebrałam kilka haseł do wyszukiwania audio w Canvie). Do projektu możesz dodać kilka audio, możesz również skorzystać z funkcji przyrastanie (która pozwala stopniowo zwiększać głośność nagrania oraz funkcji wyciszanie, która sprawia, że audio powoli się wycisza.
Funkcja pokaż czas
To chyba jedna z najważniejszych funkcji wideo. Dzięki niej możesz umieścić dodatkowe elementy w wideo (np. teksty, grafiki, zdjęcia, dodatkowe wideo) określając konkretnie w jakim czasie mają się pojawić i zniknąć.
Funkcja przyśpieszania wideo
Dzięki niej możesz przyśpieszyć lub zwolnić swoje nagranie.
Funkcja dzielenie wideo.
Masz jeden długi filmik, a chciałabyś go podzielić na mniejsze części? Wykorzystaj funkcję podziel. Wystarczy, że zaznaczysz wideo, które chcesz edytować i na klawiaturze wybierzesz przycisk S. W ten sposób Twoje wideo podzieli się dokładnie w tym miejscu, w którym masz ustawiony kursor na osi trwania wideo.
Tutorial napisy w Canvie
Pokazałam Ci kilka możliwości, które oferuje Canva w zakresie wideo. Chcesz zobaczyć jak wygląda to w praktyce? Obejrzyj wideo, pokazuje w nim jak zrobić ciekawe napisy do wideo 😊
Zaproszenie do kursu
A może chcesz się nauczyć wykorzystywać Canvę do projektów wideo? Jeśli tak to zapraszam Cię na mój kurs Rolki w Canvie.
Z KURSU DOWIESZ SIĘ MIĘDZY INNYMI JAK:
➡ jakie formaty wideo znajdziesz w Canvie (nagranie 12:37 min),
➡ jak edytować wideo w Canvie (nagranie 18:10 min),
➡ jak stworzyć wideo ze zdjęć w Canvie (nagranie 16:16 min),
➡ jak dodawać muzykę do projektów (nagranie 9:19 min),
➡ jak dodawać animacje do projektów (nagranie 15:00 min),
➡ jak nagrywać ekran oraz siebie za pomocą Canvy (nagranie 4:25 min),
➡ jak zrobić reels z głosem lektora za pomocą Canvy (nagranie 7:47 min),
➡ Projektować okładki do rolek w Canvie (6:10 min),
➡ Jak zrobić rolkę – Wideo ze zdjęć (16:23 min),
➡ Jak zrobić rolkę z znikającymi napisami (7:50 min),
➡ Jak zrobić rolkę z efektem kolorystycznym (7:20 min),
➡ Jak zrobić rolkę z efektem podwójnego wideo (8:02 min),
➡Jak zrobić rolkę z efektem przemiany (8:05 min),
➡Jak zrobić rolkę z efektem zmieniających się zdjęć (9:46 min),
➡ Jak zrobić wideo gif (6:44 min),
➡ projektować rolki w Canvie – webinar (nagranie 1h14:51 min),
➡ Skąd brać pomysły na rolki.
Łącznie otrzymasz ponad 4 godziny nagrań, dzięki którym zaczniesz tworzyć angażujące wideo wykorzystując do tego Canvę.
Nie chcesz kupować kota w worku? Pobierz darmową lekcję, aby sprawdzić, czy ten kurs to coś dla Ciebie 😊